Štěpán Axman


Jsem hudebník, základnou v Brandýse nad Labem. Začínal jsem jako basista či sólový zpěvák a na těchto postech jsem absolvoval několik stovek koncertů s různými uskupeními Jsem hudebník, základnou v Brandýse nad Labem. Začínal jsem jako basista či sólový zpěvák a na těchto postech jsem absolvoval několik stovek koncertů s různými uskupeními a v rozličných žánrech. Nyní se věnuji především hraní na cigarbox guitar v kombinaci s využíváním energie hlasu.

Setkání se cigarbox guitar pro mě bylo zásadní.
Jedná se o hranatou, menší kytaru se třemi strunami, laděnou do akordu, která se většinou používá k hraní blues. Zároveň ale také produkuje a umožňuje velmi specifickou práci s alikovótami a s vyššími harmonickými tóny. Díky tomu jsem postupně v sobě objevil nové možnosti tvoření a s nimi přišlo i zjištění o velmi silné energetické potenci této mé nové cesty.

Žiju vědomě, tedy s poznáním, že svoji realitu a vše co se mi děje si ovlivňuji já sám. Snažím se stát co nejvíce v pravdě a přijímám výzvy, před které jsem stavěn.

Moji cestou je skrze hudbu nechat znít podstatu.
Umožnit k ní přístup, nacítit si ji. Záměrně se při opracovávání svých skladeb vyhýbám všemu co je z tohoto hlediska navíc, jakémukoliv krášlení, odvádění pozornosti od naladění se na nás samotné. Aby zůstala jen naprosto základní energie hudby, která přitom rezonuje s něčím prastarým v nás a tím nás i rozeznívá.

Používám především hlas, cigarbox guitar a občas k hlasu i jemný bubínek.
Základem mého hraní je koncentrovaná práce s energií mého hlasu. Hlubší polohy pro intenzivně zklidňující vibraci, vyšší pak k otevření. Tím, že jsou mé skladby beze slov, dochází k důležitému efektu – mozek nemusí zapínat analytickou funkci a zůstává otevřený hlubším vjemům.

Nadcházející akce lektora